netradicna kava receptyZa dobrou kávou už nemusíte chodiť len do kaviarne. Pripravte si ju v pohodlí svojho domova. Ak očakávate návštevu, inšpirujte sa našimi receptami a prekvapte ich novými chuťami.

Mochaccino

Mochaccino alebo caffè mocha je lahodný kávový nápoj, ktorý sa pripravuje z espressa a čokolády či čokoládového sirupu. Je veľmi nenáročný na prípravu.

Stačí, ak do klasického espressa pridáte podľa chuti horúcu čokoládu alebo čokoládový sirup s napeneným mliekom. Hotový nápoj ozdobte šľahačkou a podľa chuti pridajte posýpku. Napríklad penové cukríky marshmallow alebo nasekané oriešky. Navrch môžete pridať ešte čokoládový toping.


Caffè corretto

Corretto vzniklo v Taliansku počas diktátorského režimu Benita Mussoliniho, keď clá a sankcie ovplyvnili cenu kávy. Kvalitná zrnková káva sa stala vzácnou, no Taliani sa jej nechceli vzdať. Preto začali menej chutnú kávu vylepšovať alkoholom, najčastejšie grappou (pálenkou z hroznových výliskov).

Na tradičné corretto potrebujete espresso (30 ml) a kvalitnú grappu. Obe zložky majú byť približne v rovnakom pomere. Presný recept neexistuje, preto si môžete nápoj namiešať podľa vlastných preferencií.

kava recept


Alžírska káva

Alžírska káva nevznikla v Alžírsku, aj keď je podľa neho pomenovaná. Nepodávajú ju ani nikde vo svete, no u nás a v Česku je veľmi obľúbená. Na prípravu potrebujete vaječný likér a espresso lungo alebo americano. Aby ste si namiešali tradičnú alžírsku kávu, do lunga pomaly prilejte 20 ml kvalitného vaječného likéru. Hotový nápoj ešte ozdobte kvalitnou šľahačku a jemne pokvapkajte zvyškami likéru.


Cold brew

Na horúce letné dni je káva cold brew ako stvorená. Jej príprava je síce zdĺhavejšia, no nenáročná. Studenou vodou zalejte pomletú kávu približne v pomere 1 : 10. Napríklad na 15 g kávy pridajte 150 až 250 ml vody. Všetko záleží od vašej chuti, či upredňostňujete silnejšiu alebo slabšiu chuť.

Potom celú zmes nechajte lúhovať približne 24 hodín. Takto pripravenú kávu si môžete uložiť do chladničky a skladovať ju až týždeň. Vylúhovanú kávu prefiltrujte, aby ste sa zbavili kávového gruntu a podávajte s kockami ľadu. Chuť môžete zjemniť aj dobre vychladeným mliekom.

ladova kava

Írska káva

Lahodná írska káva, na rozdiel od alžírskej, naozaj pochádza z Írska. Vznikla náhodou, keď chcel majiteľ kaviarne na letisku zohriať a upokojiť cestujúcich zmeškaného letu. Káva zožala veľký úspech a stala sa ikonickým nápojom kaviarne.

Írska káva je trochu náročnejšia na prípravu. Tradične je v nej kvalitná írskej whiskey, trstinový cukor, filtrovaná káva a šľahačka z 33 % smotany. Podáva sa v pohári na stopke, ktorý má rovnomenný názov.

Do filtrovanej kávy (100 ml) pridáte whiskey (40 ml) a 1 – 2 čajové lyžičky trstinového cukru. Poriadne ju premiešate, kým sa cukor nerozpustí. V pohári musí byť ešte miesto na smotanu, približne 1 cm od kraja. Konzistencia šľahačky by mala byť stále trochu tekutá, no nesmie padnúť do kávy. Ak máte doma šejker, s dvomi kockami ľadu ju vymiešate bez problémov.

kava priprava


Ľadová káva so zmrzlinou

Ľadová káva v lete skvelo zaženie chuť na kofeín a sladký dezert zároveň. Viete si ju pripraviť na mnoho spôsobov a nie je časovo náročná. Stačí vám vaša obľúbená káva – môžete použiť filtrovanú, espresso, lungo i americano. Ďalej potrebujete mlieko, cukor, kocky ľadu a zmrzlinu podľa chuti.

Ak máte doma tyčový mixér, príprava bude pre vás ešte jednoduchšia. Stačí, ak do nádoby pridáte približne 200 ml mlieka, 1 – 2 kopčeky zmrzliny (vanilkovej či čokoládovej) a 2 čajové lyžičky cukru. Nič sa nestane, ak cukor vynecháte, pretože kávu osladí aj samotná zmrzlina. Potom pridáte ľad a už všetko spolu vymiešate.

Rovnaký postup a objem surovín môžete použiť aj keď nemáte mixer. Pripraviť sa dá aj v šejkri alebo uzatvárateľnom pohári.

Reklamný článok
foto: pexels.com, unsplash.com