zazvorZázvor, nazývaný aj ďumbier lekársky, je plný výživných látok. Pôvodne rástol v juhovýchodnej Ázii, ale dnes je už dostupný všade. Obsahuje viac ako 400 chemických zlúčenín. Za zdravie koreňa je zodpovedný gingerol, ktorý má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Viac sa dočítate v našom článku.

Lekárske tajomstvo sa skrýva v malom koreni

Zázvor si môžete vychutnať rôznymi spôsobmi. Dá sa popíjať ako čaj alebo pridávať do jedál. Používa sa dokonca na dochutenie sladkých a slaných jedál. Môžete ho použiť na prípravu odvaru, marinády, dresingov a tinktúr.
Čerstvý koreň je lepší ako sušená prášková forma. Jednoducho len odškrabnete hnedú vrstvu a potom ho nastrúhate alebo nasekáte. Ľudia ho obľubujú asi najviac vo forme čaju. Je skvelým priateľom hlavne počas chrípkového obdobia.

Má takéto úžasné účinky:

  • znižuje riziko rakoviny
  • zmierňuje menštruačné kŕče
  • upokojuje podráždený žalúdok
  • pomáha pri prechladnutí a zvyšuje imunitu
  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • zlepšuje trávenie
  • tlmí bolesť hlavy
  • odstraňuje pálenie záhy
  • prečisťuje krv a znižuje zápal

zazvor citron

História siaha do starovekej Číny

História siaha až do staroveku, konkrétne do Číny. Zmienky pochádzajú od čínskych filozofov. Veľkým milovníkom zázvoru bol Konfucius. Konzumoval ho vo všetkom, čo zjedol. Napísal o ňom a jeho pozitívnych účinkoch niekoľko diel.
V tom období Európania ešte zázvor nepoznali. Bol domestikovaný austrálskymi národmi. Patrí k prvým koreninám, ktoré sa dovážali z Ázie do Európy. Jedinečná vôňa a chuť pochádza z prírodných olejov. Má dlhú históriu použitia v rôznych formách alternatívnej medicíny.


TIP: Ak máte radi nealkoholické nápoje, je tu pre vás Rochester Ginger. Pochádza z Veľkej Británie a vyrobili ho podľa podľa receptúr z čias Charlesa Dickensa. Tento elixír zdravia poskytuje jemný a osviežujúci zážitok.


Pripravte si doma svoj drink

Drink zo zázvoru a citrónu zoženiete už vo všetkých obchodoch. Môžete si ho vyrobiť aj doma. Pripravíte si 50 gramov nastrúhaného zázvoru a šťavu z dvoch citrónov. Doplníte to 250 ml vody a uvaríte. Precedíte cez sitko a môžete si ho vychutnávať. Domáci ginger shot vám skvele podporí imunitu a trávenie. Zázvor môžete nájsť takmer v každom supermarkete. Za zníženú cenu ho nájdete aktuálne v ponuke Kauflandu. Zatiaľ čo v niektoré týždne sa jeho cena pohybuje nad cenou 4€ / kg, počas zliav ho môžete kúpiť aj za 2,89€.

Pri nákupe si vždy vyberajte koreň. Musí mať tenkú alebo pevnú šupku. Vôňa koreňa je korenistá a ostrá. Skladuje sa v chladničke a v plastovom vrecku. Pred použitím ho musíte ošúpať. Okrem čaju z neho pripravíte limonády, sirup aj smoothie. Hodí sa ku koláčom, aj k mäsu.

zazvorovy drink
Vitamínová bomba je v koreni

Nájdete v ňom bohatú dávku vitamínov a minerálne látky. Obsahuje aj bielkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu. Odporúčaná dávka by nemala presiahnuť 4 gramy. V opačnom prípade môže spôsobiť podráždenie žalúdka. Najlepšie je, keď ho používate čerstvý.
Dokáže ovplyvniť účinky liekov. Pacienti s cukrovkou sa musia mať na pozore. Ak si naň zvykli, treba kontrolovať hladinu cukru v krvi. Neodporúča sa tiež pacientom so žlčovými kameňmi. Dávajte si pozor aj pri užívaní liekov na riedenie krvi alebo zníženie krvného tlaku. Ovplyvňuje aj lieky proti bolesti.


Zhrnutie

V malom koreni zázvoru je skutočne veľká sila. Možno vám nevyhovuje v každom jedle, niekde si ho však zaraďte. Jeho pozitívne účinky sú neprekonateľné. Hodí sa snáď na všetky neduhy, s ktorými sa stretávate. Je dokonca aj finančne nenáročnou surovinou. Pri užívaní niektorých liekov buďte opatrní. Ich účinky môže negatívne ovplyvniť. Nie nadarmo sa mu hovorí všeliek, preto k nemu treba pristupovať s rešpektom.

Reklamný článok
foto: pixels.com