mexicke jedla receptyČo sa vám ako prvé vybaví, keď sa povie mexická kuchyňa? Mexické jedlá sú plné intenzívnych chutí a aróm. Azda najviac v nich vystupuje pikantnosť, chuť fazúľ, paradajok, kukurice, limetky a koriandru.

Kuchyňa, ktorá bola v roku 2010 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva, osloví aj náročných gurmánov. Na tradičné mexické pochúťky, akými sú tortilly, quesadillas, guacamole, nachos, tacos či fajitas však nemusíte absolvovať náročné kulinárske kurzy. Správne kombinácie, kvalitné suroviny a využitie potenciálu korenín prinesú závan nezameniteľnej atmosféry aj do vašej kuchyne.


Tradičná, no predsa prispôsobiteľná

Mexická gastronómia nie je vo všetkých oblastiach rovnaká, dokonca ani v rámci pôvodnej krajiny. Kým v severnej časti sú jedlá bohaté na hovädzie, bravčové aj kozie mäso, v južných častiach krajiny hrá naďalej hlavnú úlohu prevaha zeleniny, strukovín, rýb a kuracieho mäsa.

Okrem toho, mexické jedlá, ktoré poznáme zo streetfoodov a našich reštaurácií, už dostali americký a európsky ráz. To znamená extra dávku syrov a menej prirodzenej pikantnosti. Originálna mexická kuchyňa stavia na prirodzenosti. Ak v obchode natrafíte na mexickú omáčku vo fľaši, nechajte ju tam. Pripravte si radšej domácu, kde máte úplný prehľad o použitých ingredienciách.


Tortilla a jej podoby

V Mexiku má tortilla svoju neohrozenú pozíciu, podobne ako náš chlieb. Pravé tortilly sa vyrábajú z kukurice. Ide o tenké placky z nekysnutého cesta, ktoré sa nasucho opekajú na horúcom pláte. Majú neutrálnu chuť, preto sa stali prílohou k mnohým mexickým pokrmom. Namáčajú sa do pikantných omáčok, plnia sa mäsovými aj zeleninovými zmesami. Práve s tortillami sa spája azda najviac jedál známych naprieč viacerými kontinentami.

  • Ak túto placku nakrájate na trojuholníčky, máte obľúbené nachos, ktoré sú konkurenciou pre zemiakové lupienky.
  • Bohato naplnená tortilla, ktorá je zatočená do rolky (wrapu), je známa pod názvom burrito.
  • Enchiladu si pripravíte tak, že mäsom alebo zeleninou plnené tortilly zalejete omáčkou a dáte zapiecť.
  • Naplnená tortilla preložená na polovicu sa nazýva quesadilla.
  • Malé tortilly s priemerom 10 cm prehnuté do tvaru korýtka zase poznáme ako tacos.

tortilla mexicke jedlo

Obľúbené mexické omáčky a nátierky

Omáčky a nátierky tvoria základ mexickej kuchyne. Sú nielen nositeľom chuti, zároveň výnimočne prepájajú zeleninu s mäsom, dodávajú pokrmom šťavnatosť, pikantnosť a útočia na všetky chuťové poháriky.

Ako prvé si určite spomeniete na salsu. K základu, ktorý tvorí paprika, paradajky a koreniny, sa pridávajú aj exotické druhy ovocia – predovšetkým citrusy, avokádo a mango. O tom, či bude mild, medium alebo hot, rozhodnete pri samotnej príprave pridaním chilli papričiek. Ak sa naučíte salsu pripravovať, po inej omáčke ku grilovačke už nesiahnete.

Chuť Mexika v sebe nesie aj obľúbená avokádová nátierka – guacamole. Pripravíte ju spojením avokáda, limetky, cibule, paradajok, koriandra a ďalších výrazných surovín.


Fazuľa alebo mäso?

Ešte pred príchodom európskych kolonizátorov zastávala v mexickej kuchyni významné postavenie fazuľa a kukurica. Mexičania síce konzumovali aj mäso, avšak najmä z moriek a na tanieri nechýbali ani ryby. Až v 16. storočí začína do mexických jedál prenikať bravčové a hovädzie mäso. V súčasnosti je mleté dochutené mäso a šťavnaté trhané mäso neodmysliteľnou súčasťou plnených aj zapekaných tortillových placiek.

Zmenou si koniec koncov prešli aj samotné tortilly. Mexičania po príchode kolonizátorov začali popri hlavnej obilnine (kukurici) pestovať aj pšenicu. Preto, ak v receptúre natrafíte na pšeničnú múku, nemusíte sa báť, že sa vám domáce tortilly nepodaria. Akurát sa bude s cestom lepšie pracovať.

Viete, ako sa na jedlo pozerajú Mexičania? Je to pre nich oslava – rodinná aj spoločenská udalosť, pri ktorej si môžu oživiť svoje tradície a tešiť sa spoločne z výnimočného jedla!

Reklamný článok
foto: pixabay.com